Oneline users : آموزش ششم http://s5.picofile.com/file/8122953034/%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA_%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85_%D9%88_%D9%85%D9%82%D8%AA%D8%B6%DB%8C%D8%A7%D8%AA_%E2%81%AD%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86_%D9%82%D8%B3%D9%85%D8%AA_%D8%A7%D9%88%D9%84_docx_1.pdf.html

کد بارش ستاره کاربردهای صلح آمیز انرژی هسته ای - آموزش ششم آموزش ششمآموزش ششم
نويسندگان

کاربردهای صلح آمیز انرژی هسته ای

 

 


کاربردهای صلح آمیز انرژی هسته ای متعدد و متنوع می باشد.

-     تولید برق در نیروگاه های هسته ای:

نیروگاه برق اتمی، اقتصادی‌ترین نیروگاهی است بدون تولید گاز گلخانه ای و دیگر آلاینده زیست محیطی برق تولید می کند  در مقابل استفاده ازسوخت‌های فسیلی مانندنفت ، گاز و زغال‌سنگ،در تولید برق مقدار قابل‌توجهی از انواع آلاینده‌ها همانند ترکیبات کربن و گوگرد را وارد محیط زیست می‌کنند که برای سلامت انسان زیان‌بار است. با این حال، با توجه به افزایش مصرف برق و پایان‌پذیر  و تجدید ناپذیر بودن منابع سوخت فسیلی، به نظر می‌رسد استفاده از انرژی هسته‌ای بهترین گزینه موجود باشد

در یک نیروگاه هسته ای ، گرمای حاصل از واکنش هسته ای ، گرمای حاصل از واکنش هسته ای ، در محیط راکتور تولید و پرداخته می شود. این گرما که پس از مهار انرژی آزاد شده ی واکنش هسته ای تولید شده است آب را به بخار آب پر فشار تبدیل می کند. بخار حاصل ، توربین های بخار را به حرکت در می آورد .با چرخش محور توربین که به محور یک مولد برق متصل است، محور مولد برق نیز به گردش آمده و برق یا انرژی الکتریکی تولید می کند

 

 

 

     کاربردها پزشکی فناوری هسته ای

در برخی از مراکز، تصاویر پزشکی هسته ای می تواند با تصویر ام آر ای ویا سی تی اسکن به هم آمیخته شده(همپوشانی) به تولید تصاویر و ویوهای مخصوص نماید.این ویوها حاصل آمیختگی اطلاعات از دو مطالعه مختلف با هم مرتبط بوده و تفسیری ازیک تصویرارایه می دهند واین به نوبه خود منجر به اطلاعات دقیق تر و تشخیص درست می شود.

 

مطالعات پزشکی هسته ای قلبی تصاویری از ساختار و عملکرد قلب تهیه می کنند.

پزشکان از تصاویر پزشکی هسته ای قلب برای کمک به تشخیص بیماریهای قلبی استفاده می کنند این علایم شامل؛

-      درد سینه بدون توضیح

-     درد سینه ناشی از فعالیت (آنژین)

همچنین این نوع تصویر برداری برای موارد زیر نیز کاربرد دارد؛

-      برای تشخیص الگوهای جریان خون به دیواره های قلب که اسکن پرفیوژن میو کارد نام دارد

-      برای ارزیابی وجود و میزان شدت بیماری شریان کرونری شناخته شده ویا مشکوک

-      برای تخمین میزان آسیب  قلبی که فرد قبلاً دچار حمله ویا سکته میوکارد شده است.

-      برای ارزیابی نتایج جراحی بای پس یا سایر روش های ترمیم عروقی که برای ذخیره خون داخل قلب انجام شده اند.

-      برای ارزیابی حرکت دیواره قلب و عملکرد سراسر قلب با تکنیکی که گیتینگ قلبی نام دارد و این کار همزمان با نوار الکترو کاردیوگرام انجام می شود.

در حال حاضراز فناوری های هسته ای در پزشکی علاوه براستفاده از روش های تصویر برداری، در مان بیماریهای سرطانی با  رادیوهاو پرتو در مانی نیز انجام می شود.

 

    کاربردهای فناوری هسته ای درکشاورزی

از طریق روش های هسته ای اصلاح بذر، بذرگیاهانی مثل گندم ، برنج ، جو و پنبه به نحوی تغییر داده می شوند که در برابر بیماری های قارچی، سرما، خوابیدگی و مقاوم باشند. هم چنین با استفاده از این روش بذر و نهال گیاهان شورپسند با هدف پرورش و برداشت محصول در شرایط نامناسب وبرای جلوگیری از افزایش بیابانی شدن اراضی تولید می شود .

 تشعشعات هسته‌ای، کاربردهای بسیاری در کشاورزی دارد که مهم‌ترین آنها عبارت است از موتاسیون (جهش) هسته‌ای ژن‌ها در کشاورزی، کنترل حشرات با تشعشعات هسته‌ای، جلوگیری از جوانه زدن سیب‌زمینی با اشعه گاما و انبار کردن میوه‌ها که در این راستا  ایران به برق هسته‌ای نیاز بسیاری دارد.

 

کاربرد انرژی هسته ای در صنایع غذایی

در صنایع غذایی برای حفظ و نگهداری بهتر مواد غذایی و  جلوگیری از فاسد شدن آنها می توان به کمک اشعه بتا و یا اشعه ایکس کلیه موجودات زنده از نوع میکروب را در مواد غذایی نابود کرد.حتی مواد غذایی بسته بندی شده در لفاف های فلزی و یا غیر فلزی را می توان گند زادیی و تصفیه کرد. برای نابودی کرم کدو در گوشت باید لاشه حیوان ذبح شده را در معرض تشعشع یک منبع رادیو اکتیو قرار داد . اشعه رادیو اکتیو انگلهای گیاهی در زراعت را نابود میکند

به دو طریق می توان از فساد مواد غذایی جلوگیری کرد :

1- پاستوریزه کردن که از تشعشع ضعیف استفاده می شود.

2- استریلیزه کردن که از اشعه قوی گاما استفاده می شود.

برای نگهداری ماده غذایی بعنوان مثال میوه در زمان کوتاه از تشعشع ضعیف اما اگر برای مدت نگهداری طولانی باشد از اشعه قوی گاما استفاده می شود. این روش های پرتو افکنی بر روی مواد غذایی ، حالت فیزیکی یا مزه آنها را تغییر نمی دهد.

موارد استفاده از تکنیک های هسته ایی در حفظ و نگهداری مواد غذایی و افزایش تولید :

1- جلوگیری از جوانه زدن دانه ها در انبار

2- کنترل و از بین بردن حشرات

3- به تأخیر انداختن زمان رسیدن محصولات

4- افزایش سرعت رسیدن محصولات

5- به تأخیر انداختن رشد انواع قارچ در مواد غذایی

6- طولانی تر کردن عمر گوشت

7- جلوگیری از زادو ولد کردن حشرات در گندم و جو

8- افزایش زمان نگهداری مواد غذایی

9- کاهش میزان آلودگی

10- از بین بردن ویروس های گیاهی و غذایی

11- طرح باردهی بیشتر گندم ، برنج، پنبه

12- جلوگیری از جوانه زدن پیاز و سیب زمینی در انبار

13- استفاده از آب و خاک شور در کشاورزی پایدار

14- اثر پرتوگاما در افزایش تولید جوجه های گوشتی

 

 

مبع: کتاب علوم مبتکران هفتم

       سایت های مختلف اینترنتی


برچسب‌ها: مطالعات ششم
سه‌شنبه ٥ آذر ۱۳٩٢ .:. ٦:٥٥ ‎ب.ظ .:. احمد خیاط زاده
درباره وبلاگ

به نام خدا احمدخیاط زاده آموزگاردروس ریاضی ، هدیه ، مطالعات ، فناوری و هنر پایه ششم دبســتان شیخ طوسی مشگین شهر هستم.داور منطقه ای و استانی جشنواره های برتر تدریس و جابر بن حیان و مدرس ریاضی و قرآن پایه ششم دوره های ضمن خدمت آموزش و پرورش منطقه مشـگین شرقی می باشم . نظرات سازنده دوستان برایم ارزشمند بوده و باعث دلگرمی و بهتر شدن وبلاگ خواهدبود. « کپی برداری از مطالب وبلاگ با اهدای صلوات بر محمد وآل محمد (ص) مجاز است.»
موضوعات وب