Oneline users : آموزش ششم http://s5.picofile.com/file/8122953034/%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA_%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85_%D9%88_%D9%85%D9%82%D8%AA%D8%B6%DB%8C%D8%A7%D8%AA_%E2%81%AD%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86_%D9%82%D8%B3%D9%85%D8%AA_%D8%A7%D9%88%D9%84_docx_1.pdf.html

کد بارش ستاره نوروز در کشورهای مختلف جهان - آموزش ششم آموزش ششمآموزش ششم
نويسندگان

نوروز یکی از کهن ترین جشن های به جا مانده از دوران ایران باستان است که در کشورهای همسایه ایران نیز جشن گرفته می شود . در بعضی کشورها نوروز به عنوان آغاز فصل بهار و در بعضی دیگر به عنوان آغاز سال نو جشن گرفته می شود.ودر برخی کشورها ، نوروز با وجود رسمی نبودن در تقویم سالانه شان هر ساله شمار فراوانی از مردم آن ، از جمله مردمان مناطق کرد نشین ترکیه ، سوریه ، عراق و  مردمان بیشتر شهرهای روسیه اقدام به برگزاری این جشن ایرانی می کنند.


نوروز در آذربایجان

نوروز یکی از جشن های مهم در جمهوری آذربایجان است که همه ساله ازبیستم تا بیست و دوم مارس برابر با او ل تا سوم فروردین با شکوه و طراوت هر چه تمام تر برگزار می شود . مردم آذربایجان به واسطه اعتقادات شدید به  آیین ها و مراسم نوروز برای این مراسم تدارک ویژه ای می بینند.از یک ماه مانده به نوروز مردم آذربایجان با برگزاری چهار،چهار شنبه سوری موسوم به چهار شنبه سوری آب ، آتش ، باد ، خاک به استقبال نوروز رفته و خود را برای این جشن سنتی آماده می کنند . در میان مردم آذربایجان رسم بر این است که پیش از رسیدن نوروز پوشاک نو خریده وبه خانه و حیاط سر و سامان می دهند. در میان آیین های نوروزی مراسم خاطره انگیزی همچون ارسال خوان سمنو ، انداختن کلاه پوستین به درها،آویزان کردن کیسه و توبره از سوراخ بام در شب عید و درخواست تحفه عید در این سرزمین مرسوم است مردم آذربایجان سال نو را با تقویم میلادی و جشن کریسمس آغاز می کنند ونوروز جشن آغاز فصل بهار برای آنها می باشد.

نوروز در ترکمنستان

در کشور ترکمنستان همانند کشور آذربایجان طبق تقویم میلادی کریسمس را آغاز سال نو جشن می گیرند. مردم ترکمنستان طبق رسم دیرین عید نوروز را به نشانه احیای دوباره آداب و رسوم و آغاز فصل بهار جشن می گیرند. مردم ترکمنستان در این ایام با پختن غذاهای معروف نوروزی مانند: نوروز کجه ، نوروز بامه ، سمنی (سمنو) و اجرای بازیهای مختلف توسط جوانان ترکمن حال و هوای دیگری به این جشن و شادی می دهند.در ایام نوروز مسابقات مختلفی برگزار می شود که می توان به مسابقات اسب دوانی ، کشتی ، پرش برای گرفتن دستمال از بلندی ، خروس جنگی ، شاخ زنی میش ها ، شطرنج بازی ، مهره بازی ، تاب بازی اشاره کرد. دید وبازدیددر میان مردم ترکمن در ایام نوروز از جایگاه و منزلت خاصی برخوردار می باشد.

نوروز در تاجیکستان

در کشور تاجیکستان نیز همانندسایر کشورهای تازه استقلال یافته از شوروی سابق ،  برگزاری جشن نوروز با محدودیت هایی همراه بود که بعد از استقلال این کشور روز به روز به پاسداشت این آیین کهن افزوده می شود . با آنکه آغاز سال میلادی جشن سالانه تاجیک ها می باشد . رییس جمهور این کشور در آستانه نوروز 90 بر آغاز سال نو بر پایه تقویم خورشیدی تاکید کرده ونوروز را نماد فرهنگی و هویتی مردم تاجیک معرفی کرد.

عید نوروز برای مردم تاجیکستان بویژه بدخشانیان تاجیکستان عید ملی نیاکان است و از آن به عنوان رمز دوستی و زنده شدن کل موجودات یاد می کنند و به نام خیدیر ایام یعنی عید بزرگ معروف است. در ایام نوروز مردم تاجیکستان به خانه تکانی می پردازند و ظروف خانه را بطور کامل شسته و تمیزمی کنند تا گردی از سال کهنه باقی نماند . برابر رسم دیرینه نوروز ، قبل از شروع نوروز بانوی خانه وقتی که خورشید بهاندازه یک سر نیزه بالا آمد دو جارو را که سرخ رنگ است و در بصل پاییز از کوه جمع آوری کرده اند وتا جشن نوروز نگه داشته اند را جلوی در خانه راست می گذارند.چون رنگ سرخ برای مردم این دیار رمز نیکی و پیروزی و برکت است. پس از طلوع کامل خورشید هر خانواده میکو شد هر چه زودتر وسایل خانه را بیرون خانه آورده و یک پارچه قرمز رنگ را بالای سر در ورودی خانه می آویزند. در این سرزمین پختن شیرینی ویژه و غذاهای متنوع جزء رسوم این ایام است.یکی از غذاهای معروف این ایام  باج  نام دارد.در این غذا کله پاچه گوسفند را باگندم پخته و دیگران را به آن مهمان می کنند.همچنین برگزاری مسابقاتی از قبیل تاب بازی،تخم مرغ بازی، کبک جنگی،خروس جنگی،بز کشی ،کشتی محلی نیز در این ایام به شادی آن می افزاید.

نوروز د ر قزاقستان

مردم قزاقستان نوروز را اعتدال بهاری می دانند و براین باورند که در این روز ستاره های آسمانی به نقطه ابتدایی می رسند و همه جا تازه می شود و زمین روی شادابی به خود می گیرد.در شب سال تحویل تا شب قزیر صاحب خانه دو عدد شمع در بالای خانه اش رو شن می کند و به خانه تکانی مشغول می شود چون مردم قزاق بر این باورند که تمیز بودن خانه در آغاز سال نو باعث می شود افراد آن خانه دچار بیماری و بدبختی نشوند. در عید نوروز جوانان یک اسب سرکش رازین کرده و عروسکی که ساخته دست خودشان است با آویز زنگوله ای به گردنش در ساعت سه صبخ که ساعتی معین از شب قزیر است رها نموده تا از این طریق مردم را بیدار نمایند. عروسک در حقیقت نمادی از سال نو است که آمدن خود را سوار بر اسب به همه اعلام می دارد.

پختن غذای سنتی به نام نوروز گوژه(آش) که از هفت نوع ماده غذایی تهیه می شودو جزو آیین و رسوم مردمان این سرزمین می باشد به معنای خدافظی با زمستان و غذاهای زمستانی است.نوروز برای مردم قزاق مقدس بوده واگر در این روز باران یا برف ببارد آن را به فال نیک گرفته و معتقدند سال خوبی پیش رو خواهند داشت.مسابقه بومی مردم در این ایام «قول توزاق» می باشد که بین گروه های مرد و زن برگزار می شود . اگر در این مسابقه زن ها برنده باشند معتقدند آن سال پر خیر و برکت خواهد بود اگر مردها برنده مسابقه شوند آن سال را مساعد نمی دانند. از دیگر مسابقه های این ایام می توان به «کوکپار» برداشتن بز از مکانی مشخص توسط سواران ، آودار یسپاق ، قیزقوو و آلتی باقان اشاره کرد. در عصر نوروز نیز مسابقه آیتیس آغاز می شود که مسابقه شعر و شاعری است.

نوروز در قرقیزستان

عید نوروزدر کشور قرقیزستان تنها یک روز آن هم در روز اول یا دوم فروردین ماه است.اگر اسفند 29 روزباشد اول فروردین ولی اگر اسفند 30 روز باشد دوم فروردین مراسم عید نوروز برگزار می شود.تاقبل از فروپاشی شوروی سابق این مراسم به بدلیل محدودیت ها و سختگیری های دولت وقت به فراموشی سپرده شده بود اما پس از فروپاشی دوباره این مراسن حیات گرفته وهر ساله با شکوه تر از سال قبل برگزار می شود.

مراسم عید نوروز را در شهرها دولت تدارک می بیندو در روستا بزرگان و ریش سفیدان در برگزاری جشن دخالت می کنند.خانواده های قرقیزستانی از نخستین ساعات روز خانه های خود را ترک کرده در میادین شهر جمع می شوند.در این مراسم مسابقه سوار کاری که در آن سوار کاران با لباس های عشایری و جنگی و سلاح هایی نظیر : شمشیر ، خنجر، نیزه ، تیر وکمان ، سپر با خود حمل می کنند موجب سرگرمی حاضران می شوند.در قرقیزستان در این روز پختن غذای معروف قرقیزی مانند( بش بارماق ) ، مانته برسک و کاتما مرسوم است که به صورت رایگان بین حاضران پخش می شود. غذای معروف نوروزی قرقیزها « سومولک » نام دارد که برای آن افسانه ای خاص نقل می کنند.

نوروز در افغانستان

نوروز در افغانستان با همان شکوه پیشین برگزار می شود . در روزهای اول سال همه دشتها و دیوار و پشت بام های گلی بلخ و مزار شریف پر از گل سرخ می شود.در اولین روز عید نوروز پرچم امام علی (ع)با مراسم خاص و با شکوه در صبح آن روز بر افراشته می شودو با برافراشته شدن آن جشن نوروز به طور رسمی آغاز می شودو تا چهل شبانه روز پرچم بر افراشته می ماند .در این مدت حاجتمندان و بیماران برای شفا در پایین پرچم مقدس به چله می نشینند.گفته می شود بسیاری از بیماران لاعلاج پای همین پرچم شفا یافته اند. مردم این سرزمین بر این باورند که اگر هنگام برافراشته شدن ، پرچم به آرامی و بدون لرزش و توقف از زمین بلند شود سالی نیکو در پیش است.

قبل از آغاز نوروز مردم افغانستان با خانه تکانی و زدودن گردو غبار خانه و شستشوی فرش ها خانه به استقبال نوروز می روند. در این ایام انجام مسابقات مختلف از قبیل: بزکشی ، شتر سواری ، شتر جنگی ، قوچ جنگی ، و کشتی خاص  مرسوم و مورد استقبال مردم قرار می گیرد.

نوروز در پاکستان

در پاکستان نوروز را «عالم افروز »یعنی روز تازه رسیده که با ورود خود جهان را روشن و درخشان می کند می نامند. در

 


برچسب‌ها:
شنبه ۱٠ فروردین ۱۳٩٢ .:. ۱٢:٤۳ ‎ق.ظ .:. احمد خیاط زاده
درباره وبلاگ

به نام خدا احمدخیاط زاده آموزگاردروس ریاضی ، هدیه ، مطالعات ، فناوری و هنر پایه ششم دبســتان شیخ طوسی مشگین شهر هستم.داور منطقه ای و استانی جشنواره های برتر تدریس و جابر بن حیان و مدرس ریاضی و قرآن پایه ششم دوره های ضمن خدمت آموزش و پرورش منطقه مشـگین شرقی می باشم . نظرات سازنده دوستان برایم ارزشمند بوده و باعث دلگرمی و بهتر شدن وبلاگ خواهدبود. « کپی برداری از مطالب وبلاگ با اهدای صلوات بر محمد وآل محمد (ص) مجاز است.»
موضوعات وب