Oneline users : آموزش ششم http://s5.picofile.com/file/8122953034/%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA_%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85_%D9%88_%D9%85%D9%82%D8%AA%D8%B6%DB%8C%D8%A7%D8%AA_%E2%81%AD%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86_%D9%82%D8%B3%D9%85%D8%AA_%D8%A7%D9%88%D9%84_docx_1.pdf.html

کد بارش ستاره تقویت حافظه - آموزش ششم آموزش ششمآموزش ششم
نويسندگان

آیا تا به حال فکر کرده اید که حافظه شما به خوبی قبل نیست؟ آیا با موقعیت هایی مثل امتحان روبرو شده اید که در آن ، داشتن حافظه خوب مهم یا حداقل ضروری و مفید باشد؟ پیشنهادات زیر را بخوانید تا تجربه هایی برای تقویت حافظه به دست آورید.


1) خود را متقاعد سازید که دارای حافظه خوبی هستید.به دیروز فکر کنید و به غذایی که دیروز خورده اید . تصور کنید ورقا ای در دست دارید و روی آن مطالبی راجع به آن غذا می نویسید _ نوع غذا،طعم آن،شکل ظاهری غذا،این که چه کسی آنجا بود، کجا بودید،چه گفتید، چه فکر کردید و ... _ ملاحظه خواهید کرد تمام آین اطلاعاتی را که نیازی به آنها ندارید در حافظه شما ذخیره شده است.بنابر این به همان نسبت هم قادرید اطلاعات مورد نیازتان را هم در حافظه خود ذخیره کنید.

2) در یک دفتر یادداشت فهرستی از مطالبی را که فراموش می کنید، تهیه کنید. مشکل اساسی این است که ندانید چه مطالبی را فراموش می کنید این مشکل را از سر راه خود بردارید.فهمیدن این که چه مطالبی را فراموش می کنید به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید برای فراموش نکردن آنها ذهنتان را متمرکز کنید.

3)اگر نمی توانید اعدادی راحفظ کنید و باید اعدادی را به خاطر بسپارید جملات کوتاهی بسازید. رمز سازی بصورت جملات کوتاه،در بازسازی اعداد به شما کمک خواهد کرد.کلماتی را انتخاب کنید که تعداد حروف با رقم آن عدد همخوانی داشته باشد.به طور مثال :  (( ایکاش    می توانستم    ایکس    را     بسرعت     محاسبه       کنم ))

                      5                9             4        2         5              6           3       

4)مطالبی را که ممکن است فراموش کنید به صورت سوال در آورید.  روزی چند دقیقه وقت خود را صرف تمرین پاسخ به سوالات بکنید. توجه خاصی به آنهایی که هنوز هم پاسخشان را فراموش می کنید داشته باشید.

5) از دیگران بخواهید سوالاتی راکه احتمالاپاسخ آنهارافراموش می کنیدازشما بپرسند. فرق نمی کند چه کسی از شما بپرسد ، این خود شما هستید که در مورد پاسخهایتان ارزیابی خواهید داشت که چه موقع به سوالات خوب پاسخ داده اید و چه موقع پاسخ ها را از خود ساخته اید.

6) فهرستی از اعدادو ارقامی را که نیاز دارید به خاطربسپارید روی کارتهایی تهیه کنید. هر روز چند دقیقه ای راصرف دوباره نویسی هر فهرست بنمایید دقت کنید کدام اقلام را به خاطر دارید و کدامیک را فراموش کرده اید فهرستی جدید از مطالبی که مکررا از ذهن شما می گذرد تهیه نموده و با آنهاتمرین کنید هربارازاین که مطالب فراموش شده رایافته ایدخوشحال باشید.وقتی بدانیدچه مطلبی رافراموش می کنیدمی توانیداقدامی نماییدهرچه بیشترمطالب مهمی رافراموش کرده باشید کمتراحتمال داردمجددا آن رافراموش نماییدبه خاطر آوردن مطلبی به دفعات درحافظه موثرتراست تااین که آن مطلب یک بار در موقعیت خاصی به طور عمیق در ذهن شما جای گرفته باشد.

7) باید بدانید دقیقا چه مطلبی را می خواهید به خاطر بسپارید. از سوالات امتحانی گذشته و سوالات کار کلاسی استفاده کنید و فهرستی از نقاطی که باید اماده داشته باشید تا بتوانیدبه سوالات به طور موفقیت امیز و سریع پاسخ گویید تهیه نمایید.

8) مطالبی را نیاز به یادآوری آنها ندارید بیابید. مردم وقت زیادی را صرف یادگیری مطالبی می کنند که به طور منطقی از آنها انتظار نمی رود به خاطر بسپارند. مرتبا از خود بپرسید آیا باید این مطلب را به خاطر بسپاریم ؟ یا صرفا اگر بتوانیم در موقع لزوم از آن استفاده کنیم کافی است؟

9) با همکلاسیهای خود همکاری کنید. مطالبی را که همگی نیاز به یاد آوری دارید از آنها سوال کنید.این روش برای مقایسه حافظه شما و حافظه آنها مفید است. به این کار ادامه دهید تا مطمئن شوید که حافظه شما به خوبی آنها یا بهتر از آنهاست.

10) ذهن خود را با مطالب غیر ضروری انباشته نکنید.  فهرستی ازکارهایی که می باید انجام دهید تهیه کنید و هر کدام را انجام دادید علامت بزنید. حذف کارهای انجام شده از فهرست ، موجب رضایت خاطر شما خواهد بود

منبع:کتاب 500 نکته درباره مطالعه«برای دانش آموزان و دانشجویان»،مولف: فیل ریس مترجمان: بیتا عسگری و گیتا عسگری


برچسب‌ها: حافظه
دوشنبه ۱٢ فروردین ۱۳٩٢ .:. ۱٢:٥٠ ‎ب.ظ .:. احمد خیاط زاده
درباره وبلاگ

به نام خدا احمدخیاط زاده آموزگاردروس ریاضی ، هدیه ، مطالعات ، فناوری و هنر پایه ششم دبســتان شیخ طوسی مشگین شهر هستم.داور منطقه ای و استانی جشنواره های برتر تدریس و جابر بن حیان و مدرس ریاضی و قرآن پایه ششم دوره های ضمن خدمت آموزش و پرورش منطقه مشـگین شرقی می باشم . نظرات سازنده دوستان برایم ارزشمند بوده و باعث دلگرمی و بهتر شدن وبلاگ خواهدبود. « کپی برداری از مطالب وبلاگ با اهدای صلوات بر محمد وآل محمد (ص) مجاز است.»
موضوعات وب