Oneline users : آموزش ششم http://s5.picofile.com/file/8122953034/%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA_%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85_%D9%88_%D9%85%D9%82%D8%AA%D8%B6%DB%8C%D8%A7%D8%AA_%E2%81%AD%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86_%D9%82%D8%B3%D9%85%D8%AA_%D8%A7%D9%88%D9%84_docx_1.pdf.html

کد بارش ستاره نشانه ها و علائم مرتبط با هوش های مختلف - آموزش ششم آموزش ششمآموزش ششم
نويسندگان

اگر پدران ومادران عزیز کنجکاوند تشخیص بدهند کودکان دلبندشان از کدام هوش بیشتر برخوردار است لازم است توانایی های کودکان خود را در ارتباط با هر یک از انواع هوش مورد مداقه قرار دهند. این کار به اولیا محترم کمک می کند تا شناخت بیشتری از توانایی ها و استعدادهای فرزندانشان داشته باشند و انتظارات خودشان را بر اساس توانایی های فرزندانشان تنظیم کنند. در ادامه به نشانه هاو علائم مرتبط با انواع هوش های چند گانه اشاره می گردد.


1) هوش زبانی ( باهوش کلامی )

توانایی های کودکان باهوش کلامی عبارتنداز: داستان و لطیفه می گوید. _ حافظه خوبی برای اسامی ، تاریخ ها و .... دارد. _  از بازی کلمات لذت می برد. _ استفاده از کلمه یا عبارت دارای تلفظ  دشوار را دوست دارد. _ از گنجینه ذهنی لغات غنی برخوردار است.    _ ارتباط اجتماعی قوی دارد.

2) هوش ریاضی / منطقی ( باهوش عددی )

توانایی های کودکان باهوش عددی عبارتند از : شطرنج و بازیهای فکری را انجام می دهد. _ روابط علت و معلولی را می فهمد. _ درباره طرز کار اشیاء کنجکاو است . _ محاسبات ذهنی را به سرعت انجام می دهد.

3) هوش میان فردی ( باهوش اجتماعی )

تواناییهای کودکان باهوش اجتماعی عبارتند از : از بودن با همسالان لذت می برد .      _ توانایی رهبری کردن دارد . _ دوستان را نصیحت و هدایت می کند . _ دوستان صمیمی دارد . _ دیگران مایل هستند با او دوست شوند.

4 ) هوش طبیعت گرایانه ( باهوش طبیعت گرا )

تواناییهای کودکان باهوش طبیعت گرا عبارتند از : از یادگیری درباره حیوانات و طبیعت لذت می برد . _ به زیست شناسی ، جانور شناسی ، زمین شناسی و ستاره شناسی علاقه دارد. _ از محیط آگاهی دارد. _ به آسانی طبقه بندی می کند. _ زیبایی و جهان اطراف را دوست دارد.

5) هوش بینایی / فضایی ( باهوش تصویری )

تواناییهای کودکان باهوش تصویری عبارتند از : به آسانی نقشه ها، جدولها و نمودارها را می خواند. _ از معما ، پازل و بازیهای این چنین لذت می برد. _ سازه های سه بعدی می سازد. _ نقاشی های بالاتر از سنش می کشد. _  تصاویر را بهتر از عبارتها می فهمد.

6) هوش موسیقی ( باهوش مو سقیایی )

توانایی های کودکان باهوش موسقیایی عبارتند از : مو سیقی خارج از دستگاه را خوب می شناسد. _ آهنگ ها را به خاطر می سپارد. _ زیبا آواز می خواند. _ به خوبی خود را با ریتم هماهنگ می کند. _ به راحتی از دیگران تقلید می کند. _ آلات موسیقی می نوازد.

7) هوش بدنی / جنبشی ( باهوش ورزشی )

توانایی های کودکان باهوش ورزشی عبارتند از : در ورزش موفق است. _ می تواند حرکت های نمایشی انجام دهد. _ از مهارت های حرکتی ظریف بالایی برخوردار است. _فعالیت های هنری که با دست انجام می شود ، مانند : سفال سازی را دوست دارد. _یک جا آرام و ساکن نشستن برایش مشکل دارد. _ خیلی پر جنب و جوش است.

8) هوش درون فردی ( باهوش خود )

توانایی های کودکان باهوش خود عبارتند از : فردی مستقل است. _ به تنهایی خوب بازی می کند. _نسبت به توانایی ها و ضعف های خود ، خوب آگاهی دارد. _ احساس دیگران را خوب بیان می کند. _ از اشتباهات درس می گیرد.

9) هوش هستی شناسی ( باهوش فلسفی )

توانایی های کودکان باهوش فلسفی عبارتند از : سوال های مهمی درباره مرگ و زندگی مطرح می کند. _ درباره دیگر سیارات سوال می کند. _ نشان می دهد درباره کهکشان آگاهی کامل دارد. _ درباره ماورای طبیعت سوال می کند.

منبع :

کودکان باهوش و استعداد در سنین کودکی - مولف: مارگارت بی . سادرلند - مولفان : دکتر علی مشهدی و جواد غلامی


برچسب‌ها: هوش
دوشنبه ۱٩ فروردین ۱۳٩٢ .:. ۱٠:۱٥ ‎ب.ظ .:. احمد خیاط زاده
درباره وبلاگ

به نام خدا احمدخیاط زاده آموزگاردروس ریاضی ، هدیه ، مطالعات ، فناوری و هنر پایه ششم دبســتان شیخ طوسی مشگین شهر هستم.داور منطقه ای و استانی جشنواره های برتر تدریس و جابر بن حیان و مدرس ریاضی و قرآن پایه ششم دوره های ضمن خدمت آموزش و پرورش منطقه مشـگین شرقی می باشم . نظرات سازنده دوستان برایم ارزشمند بوده و باعث دلگرمی و بهتر شدن وبلاگ خواهدبود. « کپی برداری از مطالب وبلاگ با اهدای صلوات بر محمد وآل محمد (ص) مجاز است.»
موضوعات وب