Oneline users : آموزش ششم http://s5.picofile.com/file/8122953034/%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA_%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85_%D9%88_%D9%85%D9%82%D8%AA%D8%B6%DB%8C%D8%A7%D8%AA_%E2%81%AD%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86_%D9%82%D8%B3%D9%85%D8%AA_%D8%A7%D9%88%D9%84_docx_1.pdf.html

کد بارش ستاره وقایعی که زمین را تغییر داد - آموزش ششم آموزش ششمآموزش ششم
نويسندگان

زمین در طی حیات نزدیک به 5 میلیارد ساله خود بارها شاهد تحولات چشمیگیری بوده است.حیات روی زمین بارها و بارها تا نابودی کامل پیش رفته اما هر بار با سازگاری بیشتری به پا خاسته است. در ادامه چند رویداد مهم می آید.


  پیدایش اتمسفر

 تا میلیون ها سال پس از تولد زمین ، اتمسفر آن با گاز خفه کننده متان پوشیده شده بود. حدود 4/2 میلیارد سال پیش اکسیژن در جو به حدود یک چهارم میزان کنونی رسید. یکی از عوامل  افزایش مقدار اکسیژن رشد جلبک های دریایی بود که حین عمل فتوسنتز  مقدار زیادی اکسیژن تو لید می کردند

یخبندان

فرضیه ای مطرح شده که در گذشته تمام سطح زمین با صفحاتی از یخ پوشیده بوده است. شواهد نشان می دهد که بیش از دو میلیارد سال پیش ، یخچال های طبیعی  فقط در مناطق قطبی نبودند و در تمام سطح زمین وجود داشتند. در این دوران زمین به اندازه ای سرد بود که حتی مناطق استوایی نیز از یخچال های طبیعی پو شانده شده بود.

 انفجار گونه ها

  تا حدود 600 سال پیش جلبک ها و باکتری ها تنها موجودات زنده روی زمین بودند. اما در یک بازه زمانی 30 میلیون ساله موجودات بسیار پیچیده تری به وجود آمدند. در این دوره موجودات چند سلولی فراوانی به وجود آمدند. یکی از دلایل این پدیده را افزایش اکسیژن قلمداد می کنند.همچنین گیاهان آغازین با ترکیب کردن کربن درخاک موجب کم شدن دی اکسید کربن موجود در هوا شدند. از طرفی گیاهان اولیه ، همزمان اکسیژن موجود در اتمسفر زمین را زیاد و به توازن اکسیژن موجود درجو زمین کمک کردند.

انقراض بزرگ

از آغاز پیدایش حیات در 600 میلیون سال پیش 5 انقراض بزرگ ، گونه های عظیم جانوری را از روی زمین محو کرده است.مشهورترین آنها انقراضی است که دایناسورها را نابود کرد.آما این انقراض نابود کننده ترین انقراض ها نبود. حدود 180 میلیون سال زودتر ، واقعه ای تقریبا همه چیز را از بین برده و بیش از 90 درصد آبزیان و 75 درصد جانداران روی خشکی در این واقعه از بین رفتند. فرضیه های مختلفی درباره این انقراض ها مطرح شده است . برای مثال : برخورد شهاب سنگ ها، تغییرات آب و هوایی و نیز فعالیت های آتشفشانی عظیم از عمده ترین این فرضیه ها به شمار می رود.

آخرین عصر یخبندان

حدود 13 هزار سال پیش آخرین عصر یخبندان به پایان رسید. یکی از عوامل آن تغییرات دوره ای در مدار و حرکت زمین است که باعث رسین بیشتر نور خورشید به جو و گرم شدن آن شد. اما شواهدی نشان می دهد که در آن دوره زمانی دمای هوا ناگهان 8 درجه سانتی گراد کاهش یافت. تامدتی پیش تصور می شد که یخبندان بزرگ در یک دوره 10 ساله اتفاق افتاده اما تحقیقات جدید نشان می دهد این واقعه فقط طی چند ماه رخ داده است!

شواهد نشان می دهد یک شهاب سنگ بزرگ در این دوره با زمین برخورد کرده و آتش عظیمی به راه انداخته است که با ایجاد ابر سیاهی از گرد و غبار مانع از ورود نور و گرمای خورشید به سطح زمین شد.

سوال

 اما سوال مهم این است که بشر چقدر توانایی مقابله با این تحولات عظیم را دارد و آیا خود با وارد کردن حجم زیادی از گازهای گلخانه ای به اتمسفر و افزایش دمای کره زمین مسبب یکی از تحولات و وقایع عظیم نخواهد شد؟


برچسب‌ها: مطالب علمی
چهارشنبه ٢۸ فروردین ۱۳٩٢ .:. ٦:٢٦ ‎ب.ظ .:. احمد خیاط زاده
درباره وبلاگ

به نام خدا احمدخیاط زاده آموزگاردروس ریاضی ، هدیه ، مطالعات ، فناوری و هنر پایه ششم دبســتان شیخ طوسی مشگین شهر هستم.داور منطقه ای و استانی جشنواره های برتر تدریس و جابر بن حیان و مدرس ریاضی و قرآن پایه ششم دوره های ضمن خدمت آموزش و پرورش منطقه مشـگین شرقی می باشم . نظرات سازنده دوستان برایم ارزشمند بوده و باعث دلگرمی و بهتر شدن وبلاگ خواهدبود. « کپی برداری از مطالب وبلاگ با اهدای صلوات بر محمد وآل محمد (ص) مجاز است.»
موضوعات وب