Oneline users : آموزش ششم http://s5.picofile.com/file/8122953034/%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA_%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85_%D9%88_%D9%85%D9%82%D8%AA%D8%B6%DB%8C%D8%A7%D8%AA_%E2%81%AD%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86_%D9%82%D8%B3%D9%85%D8%AA_%D8%A7%D9%88%D9%84_docx_1.pdf.html

کد بارش ستاره چگونه طرح در س سناریو نویسی آماده کنیم - آموزش ششم آموزش ششمآموزش ششم
نويسندگان

بخش اول

مقدمه : سناریو نویسی از کلمات آشنا و از واژگانی است که در دنیا ی سینما و تئاتر بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد . سناریو نویسی را می توان مترادف با فیلم نامه نویسی و نمایش نامه نویسی دانست اما آنچه که در سناریو نویسی آموزشی مدّ نظر است با سناریوی مورد نظر در فیلم و تئاتر متفاوت است. 

بقیه در ادامه مطلب


منظور از سناریو نویسی آموزشی  این نیست که موضوع مورد تدریس ، محتوای داستانی داشته باشد و ما نقش شخصیت های داستان را به افراد بسپاریم و آن ها با هنر بازیگری خود به ایفای نقش بپردازند . بلکه مقصود از سناریو ی آموزشی  ، نوشتن طرح درس برای موضوع درسی با جزئیات است . طراح سناریوی آموزشی فعالیت های معلم درحین تدریس را در موقعیت های مختلف پیش بینی کرده و عکس العمل های مناسبی که دانش آموزان باید داشته باشند را خواهد سنجید و تعامل یاد دهنده و یاد گیرنده را بصورت مبسوط خواهد نوشت .

بدین منظور طراح سناریو ی درسی ضرورت انتخاب موضوع درسی را تشریح کرده و هدف کلی تدریس را برمبنای اهداف غایی درس ملی  که شامل : 1 - تفکر و تعقل 2 - ایمان و باور  3 - علم ، معرفت و آگاهی 4 - عمل 5 - اخلاق  است بنوسد . او بر پایه هدف کلی درس ، اهداف جزئی را در  حوزه ها ی یادگیری  شناختی ، عاطفی  و روانی حرکتی تدوین می کند و آن هارا در قالب اهداف رفتاری با افعالی مناسب بیان کند.

در نوشتن اهداف رفتاری باید توجه داشت که از بکار بردن افعالی همچون  فهمیدن ، دانستن ، درک کردن و ... که مبهم بوده و برای افراد مختلف معانی متفاوتی دارند خوداری کرد . و به جای آن ها از افعالی مانند : نام بردن ، توضیح دادن و ... استفاده کرد.

فعل های اهداف رفتاری ، افعالی هستند که یادگیری های مختلف دانش آموزان را بر حسب تغییرات حاصل در رفتار وعملکرد آنان نشان می دهد . مزیت اهداف رفتاری این است که معلم به کمک آن ها منظور و مقصود خود را از آموزش موضوع درسی به طور دقیق مشخص می کند. این اهداف انتظاراتی هستند که در پایان یک تدریس از دانش آموزان سر خواهد زد و قابل اندازه گیری می باشد. 

ادامه دارد


برچسب‌ها:
چهارشنبه ٢٧ دی ۱۳٩۱ .:. ٩:٢۳ ‎ب.ظ .:. احمد خیاط زاده
درباره وبلاگ

به نام خدا احمدخیاط زاده آموزگاردروس ریاضی ، هدیه ، مطالعات ، فناوری و هنر پایه ششم دبســتان شیخ طوسی مشگین شهر هستم.داور منطقه ای و استانی جشنواره های برتر تدریس و جابر بن حیان و مدرس ریاضی و قرآن پایه ششم دوره های ضمن خدمت آموزش و پرورش منطقه مشـگین شرقی می باشم . نظرات سازنده دوستان برایم ارزشمند بوده و باعث دلگرمی و بهتر شدن وبلاگ خواهدبود. « کپی برداری از مطالب وبلاگ با اهدای صلوات بر محمد وآل محمد (ص) مجاز است.»
موضوعات وب