نمونه سوالات پرسش و پاسخ اعتقادی دوره ضمن خدمت فرهنگیان

1-حدیث کلّما حکم به العقل حکم به الشرع بر چه چیزی دلالت دارد؟ اینکه احکام شرعی خلاف عقل نیستند

2- اثبات عقاید بر چه اساسی است؟ بر اساس استدلالات عقلی

3- شاخصه احکام دین اسلام ؟ در دین اسلام حکمی که برخلاف عقل  و بلکه بر خلاف فطرت باشد به چشم نمی خورد

4- حکم تقلید در مسائل اعتقادی از نظر دین اسلام؟ تقلید در مسائل اعتقادی مجاز نبوده و از نظر شرعی ممنوع می باشد.

5-اثبات وحدانیت خدا؟ اثبات بر اساس استلال عقلی بوده و سخن علماو مجتهدین سند اثبات نمی باشد.

6- مهمترین مسئله اعتقادی  که اساس دین را تشکیل میدهد؟ اعتقاد به خداوند می باشد واین دواعتقاد همزمان می باشد به اینکه عالم خدایی دارد و خدا یکی بیشتر نیست

7- فلاسفه و علما و حکما د ر کتب فلسفی برای اثبات توحید الهی چند دلیل عقلی مطرح کرده اند؟ بیش از 250 دلیل

8 - اولین گام در توحید ؟  بررسی ادلۀ عقلی اثبات توحید خداوند و این که عالم خدایی دارد

9 – عقیده ماتریالیستها «  مادی گراها» در مورد عامل خلق این عالم چیست؟  این عالم صرفا توسط ماده و بدون تدبیرو تعقل و شعور به وجود نیامده

10 -  یکی از ادله برای اثبات خالق این عالم چیست؟   برهان علیت -هر پدیده ای ، هر مخلوق و موجودی که در محیط پیرامون انسان  وجود دارد، نیاز به یک پدید آورنده دارد ،

11 - معلول  چیست ؟ هر پدیده و موجودی باید یک سازندۀ و یک علتی داشته باشد . که این پدیده معلول آن پدید آورنده « علت» است.

12-  رابطه علت و معلول  در اثبات خالق چیست؟  علت و معلول مقدمه عقلی اثبات خالق هستی  و به اصطلاح کبرای قضیه خلقت است

13 -  صغرای قضیه اثبات خالق هستی چیست ؟ این عالم و فضای پیرامون ما، این کرۀ زمین ما و  آنچه که ما می بینیم اینها پدیده هستند که هر پدیده ای یک پدید آورنده ای می خواهد .

14- علت اللعل و پدید آورنده همه پدیده ها کیست؟ خدا

15- پدید آورندۀ این عالم را چگونه بشناسیم؟  از طریق عظمت الهی و آثار رحمت و آثار خلقت او و به نوعی جمالی را که در این عالم هستی خداوند قرار داده به آن برسیم.   

16– آیاتی از قرآن که ما را به اندیشه د ر خلقت مخلوقات توصیه کرده؟ افلا ینظرون إلی إلابل کیف خلقت وإلی السماء کیف رفعت و إلی الجبال کیف نصبت وإلی الارض کیف سطحت ، آیا نمی نگرند که شتر چطور خلق شده، آسمان چطور برافراشته شده، کوه ها چطور در جای خودشان محکم شده اند، زمین چطور مسطح شده،

16 - چرانیوتن ،در جواب یکی از رفقایشمادی گرایش که خدا را قبول نداشت و مادی گرا بود.وقتی که پرسید: عجب ماکت قشنگی این را کی درست کرده،؟ گفت:" این خود به خود به وجود آمده "  ! ؟برای اینکه می خواست با این نمایش به این زیبایی ایشان را متقاعد می کند که نمی شود این مجموعۀ شمسی، این کرات، این سیارات، این کهکشان و این  آسمان و زمین بدون خالق و بدون پدید آورنده و علتی پدید آمده باشند.

17- یکی از ادله های اثبات وجود خداوند تبارک و تعالی چیست؟ برهان نظم

18 -   کبرای قضیه برهان نظم چیست ؟  این است که هر مجموعۀ منظمی نیاز به کسی دارد که این نظم را برای آن پدید آورده باشد.

19 -  صغرای قضیه برهان نظم چیست؟ این عالم یک جهان بسیار منظم است وقتی که این صغری و کبرای قضیه را کنار هم می گذاریم به یک نتیجۀ منطقی می رسیم، که این جهان منظم ما هم یک ناظم و یک پدید آورندۀ نظمی دارد.

20 – مواردی از برهان نظم د رخلقت که در قرآن به آن اشاره شده است؟ بحث اختلاف لیل و انهار ، یعنی پیاپی آمدن شب و روز را  به عنوان یکی از نشانه های خداوند مطرح می کند همه می دانیم که شب و روز ناشی از گردش زمین به دور خودش، همچنین گردش ماه پیرامون زمین و گردش زمین پیرامون خورشید و این مسیرهای فلکی است که اینها طی می کنند.

21 - زمین چند نوع حرکت دارد ؟  27 نوع حرکت دارد.

22 – فرق برهان فطرت با ادله عقلی؟ برهان فطرت در واقع بیان گر این است که در فطرت و نهاد همۀ انسان ها توجه به خداوند تبارک و تعالی قرار داده شده است.

23 -  آیه «فِطْرَةَ اللَّهِ الَّتِی فَطَرَ النَّاسَ عَلَیْهَا»این فطرت الهی است که مردم را بر همان مبنا خدا خلق کرده است. بر کدامین برهان اثبات خالق هستی دلالت دارد؟ برهان فطرت

24- اثبات خالق هستی بر اساس کدام یک از  برهان های علیت، نظم و فطرت اسان تر و ساده تر است؟ برهان فطرت

25 -  معمولاً افراد وقتی که دچار گرفتاری های بسیار شدید می شوند و از همه جا ناامید می شوندچه چیز بدادشان می رسد؟

 برهان فطرت  آنها را به سمت و سوی خداوندتبارک و تعالی می کشاند.

26 – حدیث پیامبر اکرم (ص) در مورد فطرت بشری چیست ؟             کل مولود یولد على الفطرة ولکن ابواه     هر انسانی که متولد می شود بر همین فطرت پاک توحیدی متولد می شود اما محیط هست که روی او تاثیر می گذارد،و  پدر و مادر است.

27-طبق روایات چه کسانی در یهود و مجوس و نصرانی بودن انسان تاثیر گذار است؟ ابواه « پدر و مادر »

28 -یکی از چالش های بزرگ در عرصۀ تربیت چیست ؟  تربیت  کودکانمان و نسل جدیدمان به گونه ای که آنها از فرهنگ های دینی، از آن ریشه ها و باورهای دینی فاصله بگیرند و دچار انحراف و تباهی شوند .

29 –تعبیر آیه قران در مورد کسانی که از فطرت انسانی خود فاصله گرفته اند ؟            أُوْلَـئِکَ کَالأَنْعَامِ بَلْ هُمْ

30 - برهان علیت و برهان نظم به ترتیب چه چیزی را اثبات می کنند؟ اصل وجود خدا و یگانگی خدا را

31 –کدام آیه قرآن به وجود  یک ناظم  در خلقت دلالت دارد؟ لَوْ کَانَ فِیهِمَا آلِهَةٌ إِلَّا اللَّهُ لَفَسَدَتَا فَسُبْحَانَ اللَّهِ رَبِّ الْعَرْشِ عَمَّا یَصِفُون  یعنی اگر در این آسمان و زمین معبود های دیگری غیر از الله وجود داشت حتماً اینها بهم می ریختند و دچار خلل و اشکال می شدند.

32 -  آیاتی از قرآن که به توحید خداوند تبارک و تعالی دلالت می کند؟     سورۀ مبارکۀ  مومنون آیه 91 : مَا اتَّخَذَ اللَّهُ مِن وَلَدٍ وَمَا کَانَ مَعَهُ مِنْ اله ، خداوند فرزندی را برای خودش انتخاب نکرده و هیچ اله و معبودی هم کنار خداوند نیست.        و با وجود خداوند هیچ معبود و اله دیگری وجود ندارد اگر بود إِذًا لَّذَهَبَ کُلُّ إِلَهٍ بِمَا خَلَقَ وَلَعَلَا بَعْضُهُمْ عَلَى بَعْضٍاگر اله و معبود دیگری بود هر کدام از اینها می رفت و آنچه را که آفریده بود با خودش می برد و تحت تاثیر خودش قرار می داد و نظم های متفاوتی وجود داشت که اینها گاهی اوقات در تناقض با یکدیگر بودند.

33 – آیه  سُبْحَانَ اللَّهِ عَمَّا یَصِفُون به کدام برهان اثبات خالق دلالت دارد؟ برهان نظم

34-  اقسام توحید ؟ الف -  توحید ذاتی یعنی اینکه خداوند تبارک و تعالی ذاتش، ذاتی است که هیچ شبیه و نظیر و شریکی برایش نیست.

 ب -  توحید صفاتی :  خدای تبارک و تعالی واجد و صاحب صفاتی است که این صفات عین ذات اوست. مثل علم-قدرت

ج - توحید عبادی است، یعنی در واقع توحید در عبودیت خداوند اینکه هیچ کس جز خداوند پرستیدنی نیست و ما حق نداریم کسی را جز خداوند بپرستیم.

د - توحید افعالی است یعنی اینکه هرکاری که در عالم انجام می شود به اذن خداوند و با ارادۀ الهی است.

35 – آیه قرآنی مربوط  به توحید ذاتی ؟ سورۀ مبارکۀ اخلاص، بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ اللَّهُ الصَّمَدُ  لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ  وَلَمْ یَکُن لَّهُ کُفُوًا أَحَدٌ  ، که بحث در واقع یکتایی خداوند تبارک و تعالی را در آیۀ اول اشاره می کند.

 آیات سوره حشر : که می فرماید که لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ  و آیات انتهایی سوره حشر: هُوَ اللَّهُ الَّذِی لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ ، اللهی است که هیچ معبودی جز او نیست،  این آیات  تمامی  نفی شریک از خداوند می کنند و به وحدانیت و یکتایی خداوند اشاره دارند.

36 – در بحث عینیت صفات با ذات چه کنیم؟اگردقت نشود ممکن است که به مطالب انحرافی و اشتباهی بعضی ها معتقد بشوند و از دین خارج بشوند. چون بعضی خداوند را اینگونه توصیف می کنند که خدا هست و صفتی ندارد و این یک مطلب باطلی است .

37-  اکثر شبهاتی که وهابیت به شیعه و بقیه مذاهب اهل سنت دارند و  اشکال می کنند ناشی از چیست ؟درک ناصحیح از  توحید عبادی دارند و  فرافکنی می کنند.

38 -  آیات توحید عبادی  ؟  آیه 25 از سورۀ انبیاء: وَمَا أَرْسَلْنَا مِن قَبْلِکَ مِن رَّسُولٍ إِلَّا نُوحِی إِلَیْهِ أَنَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنَا فَاعْبُدُونِ ، ای پیامبر قبل از تو هیچ پیامبری را نفرستادیم مگر اینکه به آن پیامبر وحی می کردیم که غیر از من خدا هیچ معبودی نیست فَاعْبُدُونِ  یعنی فقط من را بپرستید.ایّا فاعبدون، در قرآن زیاد آمده یعنی اینکه فقط من را بپرستید

39 – اقسام توحید افعالی چیست ؟  2 قسم -  الف -  توحید در خلاقیت خداوند تبارک و تعالی است، آفرینندۀ همۀ موجودات خدا است نمیشود آفرینش را به غیر از خدا نسبت داد ،ب -  توحید در ربوبیت است و بنوعی  تدبیر جهان را هم با خداوند می دانند.           

40 - اگر کسی متوجه نباشد و راجع به اولیاء مراتب خلاقیت و ربوبیت خداوند را قائل شود چه میشود ؟اگر توجه به این مطلب نداشته باشد که خلاقیت و ربوبیت مال خداوند است این هم از حد ایمان خارج می شود و وارد شرک می شود.

41 – اقسام  شرک چیست ؟  الف - درمرحلۀ توحید ذاتی اگر معتقد به توحید ذاتی نشدیم یعنی خدا را در نظر نگرفتیم که  الله مبدأ کل است. ب -همۀ کمالات و صفات عین صفات خداست و همۀ صفات خداوند عین ذات او هستند (توحیدصفاتی) ، آنها را موجودات و علم مستقلی دانسته  و خدا را متّصف به آنها می کند.ج- ریا کردن و عبادت برای غیر خدا (بر خلاف توحید عبادی )د - استقلال در تاثیر قائل شدن برای دیگران (برخلاف توحید افعالی )

42 – چه کسانی اعتقاد دارند که خداوند تبارک و تعالی بدون شریک است؟  ما مسلمانان و تمام ادیان ابراهیمی

43 - اساس ایمان  چیست ؟  توحید ذاتی ( لا شریک له)

44 - سخن پیامبر اکرم (ص) در ابتدای رسالتشان در جهت توحید ذاتی  و نفی شرک و شریک داشتن خدا؟    قولوا لااله الاّ الله تفلحوا  ،

45 – تشبیه پیامبر  از حرکت یک مورچۀ سیاه در روی یک سنگ سیاه در شب تار مربوط به کدام شرک در توحید است؟    توحید در عبودیت (توحید عبادی و شرک خفی در عبادت خدا)

46 -  آیه قرآن در مورد توحید عبادی ؟ سورۀ مبارکۀ یوسف می فرماید : وَ ما یُومِن اَکثَرَهُم بِالله اِلّا وَ هُم مُشرِکون  اکثر مردم ایمان به خداوند نمی آورند مگر اینکه مشرک هستند یعنی در عین ایمان دچار مراتبی از شرک هستند. در همین مرحلۀ توحید عبادی است، توحید در عبودیت و باید توجه داشته باشیم که به این مرحله از شرک دچار نشویم.

47 - بارز ترین مراتب شرک در عبودیت چیست ؟  ریا

48 -  اگر کسی بنای امورش را بر ریا بگذارد چه میشود؟ قطعاً در آخرت جزء خاسرین و زیانکاران خواهد بود و نجات او تقریباً منتفی است.

49 -  آیۀ  فلمدبرات أمرا در سورۀ مبارکۀ النازعات آیه 5  مربوط به چه کسانی است ؟   ملائکه  و  فرشتگان خدا

50 – اگر کسی برای اولیاء خداوند و فرشتگان استقلال در تاثیر، قائل شود چه میشود؟ قطعاً دچار شرک شده است .

51 - هر آنچه که اولیاء خدا دارند از چیست ؟ ( توحید افعالی ) همه با عنایت الهی و تفضل الهی است .و این قدرتی است که خود او به اینها افاضه کرده است.

 52 -  اگر کسی واقعاً موقعی که به ائمه (ع)  متوسل می شود آنها را مستقل در تاثیر بداند چه میشود ؟  قطعاً دچار مرتبه ای از شرک شده. 53 – مجوز توسل در دعا طبق آیه قرآن ؟وقتی فرزندان یعقوب بخواهند استغفار بکنند می آیند به پدرشان حضرت یعقوب می گویند که  یَا أَبَانَا اسْتَغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا إِنَّا کُنَّا خَاطِئِینَ. پدر جان شما برای ما استغفار بکن ، نمی گویند شما ما را ببخش، می گویند شما برای ما استغفار بکن یعنی از خدا بخواه که خدا ما را بیامرزد.

54 – نمونه دعای اولیاء که پیامبر واسطه خدا برای طلب باران شده اند؟  شعر حضرت ابوطالب (ع) برای پیامبر سرودند می فرماید: و ابیض یستسقی الغمام بوجهه، ایشون اون سفید روی نیکو سیرتی است که باران رحمت الهی به واسطۀ وجاهت و آبروی او خواسته می شود یعنی اگر مردم می خواستند استسقاء بکنند و باران رحمت الهی را به سمت خودشان جلب بکنند متوسل به او می شدند .

55 -  نمونه واسطه قراردادن عباس عموی پیامبر برای باران ؟  اتفاقاً در سیرۀ خلفا هم همین است داریم خلیفۀ دوم مردم دچار قحطی شده بودند  آمد گفت خدایا ما در زمان پیامبرت به پیامبر متوسل می شدیم و اکنون عموی پیامبر یعنی حضرت عباس بین ما است و ما به ایشان متوسل می شویم  برای این که باران رحمتت بر ما ببارد و اتفاقاً این اتفاق رخ داد و باران رحمت الهی باریدن گرفت.

56 -  آیا ما از اولیاء خدا که استمداد می جوییم آیا این استعانت شرک محسوب می شود؟ این یکی از شبهاتی است که  وهابیت نسبت به شیعه هم مطرح می کند.اگر او را مستقل در تاثیر بدانیم قطعاً دچار مرتبه ای از شرک شده ایم، اما اگربواسطه آبرومندی و وجاهتی که پیشگاه خداوند دارد و دعای او مستجاب و خواستۀ او مردود نیست او را واسطه قرار دهیم و آن حاجت برآورده شود ، این عین توحید است و هیچ مشکلی هم پیش نمی آید.

 57 -  این  دعا یَا مُحَمَّدُ یَا عَلِیُّ یَا عَلِیُّ یَا مُحَمَّدُ اکْفِیَانِی فَإِنَّکُمَا کَافِیَایَ وَ انْصُرَانِی فَإِنَّکُمَا نَاصِرَای چه دعایی است؟       دعای فرج ،  ‏ و این کمک جستن و این یاری جستن از اولیاء خدا  و توسل به آنهاست.

59 -در سورۀ مبارکۀ حمد می گوییم ایاک نعبد و ایاک نستعین، خدایا فقط تورا می‌پرستیم و فقط از تو کمک می گیریم، اگر کسی از غیر خدا استعانت جست  آیا دچار یک مرتبه ای از شرک خفی شده است ؟ خیر  خدا قدرت را به بندگانش داده تا به هم کمک کنند. تاثیرگذار اصلی خداست.

60 – آیه توسل  و وسیله قراردادن برای تقرب به خدا ؟  وَابْتَغُوا إِلَیْهِ الْوَسِیلَةَ به پیشگاه خداوند تبارک و تعالی وسیله و سبب بجویید.

61 – در این آیه،  إِلاَّ تَنصُرُوهُ فَقَدْ نَصَرَهُ اللّهُ چه کسی باید یاری شود؟پیامبر اکرم (ص) هم باید یاری بشود.  بندگانی از خدا و رسول، از بندگان شایستۀ خداوند درخواست هایی داشتند و استعانت جستند از آنها و به واسطۀ آنها پیروز شدند.

62 -  منظور آیه  إِن تَنصُرُوا اللَّهَ یَنصُرْکُمْ چیست؟نصرت خود خداوند - اگر شما خدارا یاری بکنید ، خداهم شمارا یاری می کند.

63 – طبق آیه  وَاسْتَعِینُواْ بِالصَّبْرِ وَالصَّلاَةِ از چه چیزیباید استعانت جست ؟ در کارهایتان  از نماز و از روزه یا  صبر کمک بگیرید.

64 -  آیا اساساً زیارت اموات رفتن، یا به طریق اولی زیارت ائمه (ع) یا زیارت پیامبر رفتن و خوندن زیارت نامه شرک تلقی می شود؟  خیر -  طبق سورۀ مبارکۀ حج : و من یعظم شعائر الله فانها من تقوى القلوب ، هرکس نشانه ها و شعائر الهی را تعظیم بکند و احترام بکند این نشان دهندۀ تقوای قلب ها است . و شنیده ایم که پیامبر اکرم زیارت اهل بقیع می رفتند، یا حضرت صدیقۀ طاهره هر هفته قبر عمویشان حمزۀ سید الشهدا زیارت می کردند .

65 – این سخن پیامبر (ص) سیده نساء عالمین من الاولین و الاخرین  " در مورد کیست ؟   حضرت صدیقه طاهره

66 -   طبق کدام آیات نشاندهنده اینست که وقتی  ولی خدا از دنیا رفت ارتباطش با همۀ عالم قطع نشده؟  ولا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله أمواتا بل أحیاء عند ربهم یرزقون،  -  سلامٌ علی نوح ٍ فی العالمین - سلام علی ابراهیم (یاد و نام اینها را زنده نگه می دارد )

سلام هایی که در نماز است کدامند و نشاندهنده چیست ؟   به نوعی این سلام ها زیارت نامه هست.   السلام علیک أیها النبی  ، السلام علینا و علی عباد الله الصالحین  خود السلام علیکم و رحمة الله و برکات، 

67 - در زیارت ها امامان و انبیاء و ....چه فرآیندی انجام می شود، و چه اتفاقی می افتد؟ الف - فرد  پیش ولی خدا اذن دخول خوانده و به او عرض سلام و احترام می کند ،   ب -  بعد بعضی از خصوصیات آن فرد را که ای امام معصوم شما چنین هستید، چنان هستید ، در راه خداوند جهاد کردید، در راه خداوند نماز را اقامه کردید، دین را احیا کردید، زکات دادید، جانتان را فدا کردید، و  ج -  بعد به نوعی ابراز محبت نسبت به آنها،  بابی انتم بامّی،جانم به فدای شما، پدرم به فدای شما، مادرم به فدای شما،  د -  بعد درخواست حاجت در نزد قبر آن معصوم

68 -  در فرآیند زیارت نامه می گوییم  خدایا من شهادت می دهم که اینها زنده هستند، یسمعون کلامی و یردّون سلامی،  سخن من را می شنوند، سلام من را جواب می دهند،نشاندهنده چیست ؟ برای ولی خداوند محیا و ممات، مرگ و زندگی فرقی ندارد.

69 -  این سخن ( که هرکس در هرکجا بر من سلام بفرستد حتی بعد از وفات من  به من می رسد و من جواب او را می دهم)از کیست ؟  پیامبر (ص)

 70 -  این سخن ( وای بر کسی که در نماز سلام می دهد به پیامبر و جوابش را نمی شنود) از کیست ؟  حضرت آیت الله حسن زاده عاملی

71 -  زیارت رفتن ها و زیارت نامه خواندن ها با توجه وبا آداب، تقویت چیست ؟            تقویت توحید و ایمان انسان

72 -  از دعاهایی که بعد از زیارت نامه ها وارد شده است نشان چیست ؟ تمرین توحید،   دو رکعت نماز زیارت بخوان بعد بگوید:  اللهم لک صلیت ولک رکعت ولک سجدت وحدک لا شریک لک لانه لا تکون الصلوة والرکوع والسجود ،خدایا من برای تو نماز خواندم، برای تو رکوع انجام دادم، برای تو سجود انجام دادم، چون اینها جز برای تو شایسته نیست،

73 - در زیارت عاشورا چه کلمه ای زیاد تکرار شده ؟ کلمۀ الله - یک نوع ارتباط با خدا است، ارتباط با معصوم طبق روایات ما ارتباط با خدا است.

74 – طبق روایت مشهور شیعه و سنی  روز قیامت که می شود خداوند  به بنده ای از بندگان خودش می فرماید که من مریض شدم چرا به زیارت من نیامدی، منظور چیست ؟بندۀ مومن خدا مریض شد اگر  به زیارتش و عیادتش برویم گویاخدا را عیادت کرده ایم.

75 - آیا ساختن بنا و ترمیم بنا ، ضریح ساختن، قبر را نسبت به زمین بلندتر ساختن، اینها خلاف شرع وبدعت و شرک است ؟                   

خیر - در آیین وهابیت؛ از مظاهر شرک می دانند .

76 – یکی از دلایل تخریب قبور در آیین وهابیت چیست ؟    استدلال  به یک روایتی که این روایت از نظر سند و دلالت هر دو مشکل دارد " سویته (هموار کردم)" که در آن روایت منتسب به امیرالمومنین (ع)  آمده ،  به معنی صاف کردن قبر است نه  به معنی تخریب قبر.

77 - تخریب قبور اولیاء خدا چه ضررهایی دارد؟ الف - ضرر و زیان زدن به هدایا و نذورات مردم است و به نوعی مسائل اقتصادی را هم به دنبال دارد.ب -  موجب اهانت و وهنبه یک مومن می شود و ممکن است با این تخریب، بدن پاک او پیدا شود که به نوعی نبش قبر است ،  ج - در این مزارها مقبره ها و درروی این سنگ قبرها ، در اطراف این ضریح ها نام خداوند حک شده، نام اولیاء خداوند است آیاتی از قرآن نوشته شده است د- وهن به اسلام است، توهین به مومنین است، اهانت به آن صاحب قبر است، باعث ایجاد تفرقه و از بین بردن وحدت می شود.

78 - آیا در سیرۀ اصحاب و گذشتگان مزارها مقبره ها و سنگ قبرها  نوعی شرک محسوب می شده است ؟خیر -حتی قبل  از ابن تیمیه و بعد از او قبل از اینکه ابن عبدالوهاب بیاید افکار مردۀ او را احیا کند مزار ساخته اند.

79 -    نقض آخری که به فرقه ضاله وهابی وارد است چیست ؟ و نشاندهنده چیست ؟ چرا راجع به ضریح پیامبر اکرم و قبر مطهر این کار را نکردید؟ اگر شرک است آنجا هم شرک است .قطعاً از لحاظ مراعات ادب و احترام به پیامبر نبوده بلکه ترسیدید. این نشان دهندۀ این است که این فرقه ، فرقه ای است که دست نشاندۀ استعمار است و متکی بر آراء مسلمان ها نیست وگرنه رفتاری که انجام می داد مورد تایید همۀ مسلمان ها بود .

 80 - انسان باید فقط برای چه کسی نذر کند؟ برای خداوند نذر بکند .  نذربرای غیر خدا  شرک شرک در عبودیت محسوب می شود.

81 -  اگر کسی نذر اطعام مساکین و ایتام کند و  ثوابش برای ائمه (ع) یا رسول خدا (ص)یا  حضرت ابوالفضل باشد ،آیا اشکالی دارد؟

 برای اینکه یک نذر منجز باشد و قابل وفا باشد شرط اینست که باید صیغۀ نذر به زبان گفته بشود و صیغۀ نذر این است ، لله علیه برای خدا است به گردن من که چنین کاری را انجام بدهم .

 82 -  وفای به نذر موجب چیست ؟به نوعی تقرب به سوی خداوند جستن است و از مصادیق اعمال صالح و عمل خیر است.

83 – نذر برای اولیاء خدا و بدون تقرب به خدا چه حکمی دارد؟ دچار شرک در عبادت و  شرک خفی می شود.

84 -  قربانی صحیح چگونه است     قربانی باید برای خداوند انجام شود و با نام خدا بسم الله گفته می شود تا گوشتش قابل خوردن باشد.

85 - راجع به نذر و هم راجع به قربانی،چه بگوییم ؟ مثلاً بگوییم لللّه علیه،  و در صورت قبولی حاجت ثوابش نثار فلان اولیاء خدا.

86 – لام در " لللّه علیه"  چیست ؟  لام برای تقرب است .

87 -   بحث سوگند به غیر خدا مر بوط به کدام نوع توحید است ؟توحید در عبودیت

88 –آیا سوگندخوردن به ائمه وحضرت ابوالفضل شرک درعبودیت محسوب میشود ؟خیر - الف - در قرآن خدا به چیزهای غیر از خودش هم  سوگند یاد کرده، به انواع و اقسام میوه ها، پاره های مختلف زمان، والضحی وَاللَّیْلِ إِذَا سَجَی وَالشَّمْسِ وَضُحَاهَا ،  ، سوگند به قرآن، والقرآن حکیم،    به جان پیامبر اکرم  لَعَمْرُکَ إِنَّهُمْ لَفِی سَکْرَتِهِمْ یَعْمَهُونَ   ب – سوال مردی از پیامبر: :  یَا رَسُولَ اللَّهِ، أَیُّ الصَّدَقَةِ أَعْظَمُ أَجْرًا؟ ، کدام نوع صدقه است که اجر و پاداشش بیشتر است آقا فرمودند : أما و أبیک لتنبانَّه؛  به جان بابایت سوگند حتماً به تو خبر داده خواهد .......                    ج – پیامبر به  فردی مسائل اسلام و شرایع اسلام را یاد دادند ، بعد که این فرد  یاد گرفت و می گوید که من این هارا یاد گرفتم و حتماً عمل خواهم کرد، حضرت می فرمایند: أفلح وأبیه إن صدق  ، اگر راست بگوید به پدرش سوگند این فرد فلاح و رستگاری پیدا کرده است.،  یا راوی تردید می کند و می گوید : أو قال یا پیامبر شاید این را گفتند دخل الجنة ـ وأبیه ـ إن صدق ،  اگر راست بگوید این فرد بهشتی خواهد شد. به پدرش سوگند که بهشتی خواهد شد.پس سوگند به غیر از خداوند خوردن نوعی شرک محسوب نمیشود. چون در قرآن ودر سخنان پیامبر (ص) و ائمه اطهار  این موارد فراوان است.

89  - این سوگندهای خدا به غیر خودش نشانهدهنده چیست ؟  الف -   انسان را متوجه عظمت آن اشیا ء می کند و متوجه تنوعی که در عالم خلقت قرار داده و به نوعی توجه به خود خدا است، یک چنین توجه و انتباهی را برای انسان پیش می آورد. 

90 – بهترین نوع صدقه از نظر پیامبر ؟  أن تصدّق و أنت صحیحٌ شحیحٌ  بهترین نوع صدقه این است که در حالی که مریض نیستی، بیماری مشرف به موت نداری و حس دست تنگی هم نداری آن موقع بیایی و صدقه بدهی ، تخشى الفقر و تأمل البقاء، می ترسی از اینکه فقر به سراغت بیاید و امید به این داری که باقی بمانی آن موقع اگر صدقه بدهی بهترین نوع صدقه است.

91 -  آیا نامگذاری فردی بنام عبدالحسین و عبدالحسن ، مصداق شرک محسوب نمی شود؟ عبد در لغت خیلی واضح است که یک معنای عبودیت برای خداوند دارد به معنی عبدی که بندگی انجام می دهد، یعنی بردۀ حسین، بردۀ امام حسن مجتبی، بردۀ حضرت زهرا و امثال اینها

92 - طبق روایت حضرت امام باقر (ع) فرمودند : اصدق الاسماء، چیست ؟                 یعنی راست ترین و مطابق واقع ترین اسامی که انسان انتخاب می کند اسامی است  که با عبد شروع می شود (بندۀ خداوند) .

93 – تفاوت معنی کلمه عبد در کنارنام های خداوند(عبدالله، مثل عبدالرحمان، مثل عبدالرحیم)  و اسامی ائمه چیست ؟  

تفاوت اینست که  که  آنجا برای بندگی است و اینجا برای بردگی است.

94 -  در این آیات  ضَرَبَ اللّهُ مَثَلًا عَبْدًا مَّمْلُوکًا ،   یا در آیۀ قصاص : العبد بالعبد،  عبد به چه معنا ست ؟مراد برده است در مقابل حر،  این عبد در مقابل حر است، نه عبد به معنی ضد بنده بودن خداوند و شیطانی گری کردن.

95 -  آیا سوگواری و عزاداری ، مصداق شرک محسوب نمی شود؟ الف -   در سیره و سنت نبوی ، پیامبر به عزاداری برای حضرت حمزه سید الشهدا بعد از جریان جنگ احد توصیه و سفارش می کنند می فرمایند: واما حمزة فلا بواکی له باعث می شود زنان مدینه مرده ها و شهدای خودشان را فراموش کنند و برای حضرت حمزه گریه بکنند.ب - روضه خوانی خداوند تبارک و تعالی با اشاره به به مقتل بعضی از افرادی که بی گناه کشته شده اند از جمله در سورۀ مبارکۀ بروج، و از جمله در سورۀ مبارکۀ تکویر، در سورۀ بروج می فرماید که: قتِلَ أَصحَْابُ الْأُخْدُودِ، النَّارِ ذَاتِ الْوَقُودِ، إِذْ هُمْ عَلَیهَْا قُعُودٌ، وَ هُمْ عَلیَ‏ مَا یَفْعَلُونَ بِالْمُؤْمِنِینَ شهُُودٌ، وَ مَا نَقَمُواْ مِنهُْمْ إِلَّا أَن یُؤْمِنُواْ بِاللَّهِ الْعَزِیزِ الْحَمِیدِ در این پنج آیه خداوند مقتل یک عده افرادی را که در دره مانندهایی ، شکاف هایی را درست می کردند و از زیر آتشی را بر می افروختند  این مشرکین و کفار و دشمنان خدا و مومنین را در آن زنده زنده می سوزاندند .ج - روضه خوانی خداوند راجع به انبیائی که کشته شدند در سورۀ مبارکۀ مائده و جاهای دیگر اشاره می کندکه اینها کشتند انبیاء را به غیر حق بدون اینکه ظلمی مرتکب شده باشند یا جنایتی کرده باشند.ح - روضه خوانی خداوند در سورۀ مبارکۀ تکویر راجع به المووده ها، یعنی دخترانی که زنده به گور شدند خداوند سوال می کند ، واذا المووده سئلت بای ذنب قتلت در روز قیامت  اینها  به چه گناهی کشته شده د -  نوعی روضۀ خدا برای ناقۀ صالح در قرآن بیان شده

96 – روضه به چه معنا خوب است ؟به معنی بیان ظلمی که به یک موجود و یک مخلوق خدا شده است .

97 – فایده ارتباطی که بین افراد با اولیاء خداوند برقرار می شود(از نوع روضه و عزاداری ) چیست ؟ یک ارتباط بسیار عاطفی تر از  ارتباطی است که یک انسان با پدر، مادر و نزدیک ترین افراد خودش دارد و خداوند به او اجر و ثواب می دهد و  این ارتباط عاطفی آثار تربیتی دارد، باعث عبرت دیگران می شود،.

98 – این سخن از کیست  ؟  محرم و صفر را زنده نگه دارید که اسلام زنده نگه داشته شده است .   امام خمینی

100 – آیا بحث شفاعت یک عقیدۀ صحیح اسلامی است یا اعتقاد  به شفاعت به نوعی اعتقاد مشرکانه و شرک آمیزی محسوب می شود؟کسی منکر شفاعت در روز قیامت نیست حتی وهابی ها هم این را منکر نیستند، اگر ما مفهوم شفاعت را بفهمیم و اینکه  کسانی را که ما شفیع قرار می دهیم از اولیاء خداوند هستند و کسانی هستند که مرده و زنده برایشان تصور نمی شود بل احیانا عند ربهم یرزقون  این شبهه را نمی شود مطرح کرد،

101 -  نمونه تاریخی درخواست شفاعت ؟  الف -   سواد بن قارب که دربارۀ پیامبر یک شعری سروده ، از ایشان درخواست شفاعت می کند و می گوید: در آن روز قیامتی که شفاعت دیگران به اندازۀ یک فطیل یک تار وسط هستۀ خرما هم به درد انسان نمیخورد، شما شفیع من باش، شفیع من سواد بن قارب باش ب -  که خلیفۀ اول می آید بعد از رحلت پیامبر اکرم و بعد از اینکه کفن انجام می شود می آید روی چهرۀ حضرت را باز می کند و پارچه را از روی حضرت باز می کند، خودش را روی حضرت می اندازد، می بوسد و می گوید که  بأبی أنت وأُمی طبت حیاً ومیتاً ، اذکرنا یا محمد عند ربک ولنکن من بالک  این را سیرۀ حلبی جلد سوم صفحه 474 می آورد این قضیه را، اینها جملات خلیفۀ اول است که می گوید پدر و مادرم به فدای شما که در حال حیات و ممات اهل طیب و طهارت بودی و ما را نزد خدا یاد بکن و ما هم در ذهنت باشیم ما را فراموش نکنی

102 – این جمله در مورد شفاعت از کیست ؟  (اذکرنا یا محمد عند ربک ولنکن من بالک )  حضرت امیر (ع) نقل شده در نهج البلاغه خطبۀ 235 موقع ایکه پیامبر را دفن کردند.

103 -  در جملات دعای توسل چه چیزی زیاد تکرار شده است ؟ (یا وجیها عند الله، اشفع لنا عند الله ، شما آبرومند  پیشگاه خداوند هستی ما را هم شفاعت بکن پیشگاه خدا، اشفع لنا عندالله، )    تکرار کلمۀ الله، واقعاً یک تکرار عجیبی است

104 -  آیا  در دنیا می شود به ائمه متوسل شد؟چرا وهابیون شرک می دانند؟    بله -  جوابش این است آیا اصحاب، صحابه و تابعین نمی فهمیدند که این شرک است؟ ، چطور شده بعد از قرن هشتم، ابن تیمیه فهمیده و بعدش هم ابن عبد الوهاب فهمیده اند. و این از نظر قرآن و از نظر روایات و سیره هیچ اشکالی ندارد.

105- در قرآن، آیاتی که نفی شفاعت می کند ناظر بر چیست ؟ ناظر به شفاعت منفی است.

106 – شفاعت منفی چیست ؟ تلقی ما این باشد که فردی را که شفیع قرار می دهیم می تواند در پیشگاه خداوند به صورت استقلالی به خلاف رضای خدا و اذن الهی یک کاری برایمان انجام بدهد این محال است و این شفاعت شفاعت باطل است.  اعتقاد به او هم قطعاً شرک است و اشتباه است.

107 -  شفاعت صحیح از نظر خدا چیست ؟  مَن ذا الذی یشفع عنده إلا بإذنه کیست که نزد خداوند شفاعت بکند مگر با اذن الهی .

108 -  آیه 18 سوره یونس : وَیَعْبُدُونَ مِن دُونِ اللّهِ مَ

/ 0 نظر / 52 بازدید