اختلالات یادگیری دوره ضمن خدمت

اختلالات یادگیری یکی از موضوعاتی است که اگردرآموزش و پرورش به طور جدی مورد توجه واقع شود ، می تواند هم  در بهبود مشکلات دانش آموزان وهم در تحولات آموزشی بسیار موثر واقع شود.

 دانش آموزان در مواجهه با مشکلات یادگیری خود رایج ترین توجیهی که دارند و ناتوانایی های یادگیری خود را به آن ربط می دهند هوش واستعداد است.آنها درک درستی از این مفهوم ندارند فقط بدنبال توجیهی برای ضعف خود هستند.

مهمترین تاثیر مباحث اختلالات یادگیری که از اوایل دهه 1960 میلادی واردحوزه علوم تربیتی شده  این است که افق جدیدی را در درک دلایل یادگیری عدم یادگیری افراد گشوده است. 

بر اساس یافته های جدیدی که در زمینه اختلالات یادگیری انجام گرفته می توان توضیح داد که دلایل بخش عمده ای از توفیق نیافتن افراد دریادگیری به چیزهایی غیراز هوش و استعداد مربوط است . کسی که احساس می کند هوش واستعداد مناسبی برای یادگیری ریاضی ندارد درواقع ممکن است به دلایل عصب شناختی ویا آموزش در ریاضیات مشکل داشته باشد.

برای درک صحیح از اختلالات یادگیری دانستن 12 مورد زیر ضروری می نماید.                 1 ) در یک تعریف ساده «کودکی که ازنظر هوشبهر درحد عادی است امادر یک یا چند عملکردتحصیلی دچار اختلال بوده واین اختلال  تداوم داشته باشد اختلال یادگیری نامیده می شود»

 باوجود تنوع دیدگاه و تغییراتی که در تعریف اختلالات یادگیری به وجود آمده ، محدود بودن دامنه مشکلات و ارتباط نداشتن با عقب ماندگی ذهنی ویژگیهایی از اختلالات یادگیری است که مورد تاکید واتفاق نظر متخصصان می باشد.

2 ) پیشرفت پایین تر از حد متوسط از ویژگیهای عمده دانش آموز دارای اختلال یادگیری است.عملکرد او در خواندن ، نوشتن ویا حساب کردن ممکن است در حد انتظار نباشد اما در سایر زمینه های تحصیلی ویا رفتارهای مبتنی بر یادگیری،شاید عملکردش مطلوب باشد.

دانش آموز دارای اختلال یادگیری درمقایسه میان فردی از وضعیت متوسط کلاس عملکرد پایینی دارد.درمقایسه درون فردی هم،تفاوت آشکاری بین عملکردهای گوناگون تحصیلی دانش آموز دیده می شود او ممکن است در خواندن وضعیتی مناسب نشان دهد اما در ریاضیات در حد انتظار پیشرفت نکند.

 3 ) علل بروز اختلالات یادگیری نسبتا مبهم است و مورد مطالعه متخصصان رشته های مختلف می باشد. متخصصان پزشکی و بالینی عوامل عصب شناسی و متخصصان  تربیتی و یادگیری ؛عوامل ارثی ، محیطی، آموزشی وحتی اجتماعی وفرهنگی را مورد توجه قرار می دهند .

4 ) نگرش هاو جهت گیری هادر همه ابعاد اختلالات یادگیری اعم ازتعریف،سبب شناسی ، طبقه بندی ، تشخیص وحل مشکل باید مثبت باشد  به این خاطر که اولا معلم و دیگر عوامل آموزشی از برچسب های نابه جا دوری کنند و درمرحله بعد بیش از سبب شناسی و تفسیر به طراحی برنامه های ترمیمی بپردازند.

درمان گران و آموزگارانی که با دانش آموز دارای اختلال یادگیری سرو کار دارند  باید با مداخله های موثر و ارائه آموزش های متناسب به بهبود اوضاع کمک کنند واین را بدانند که اختلال یادگیری بیماری نیست بلکه یک مشکل آموزشی است.  

5 ) راحت ترین نوع ارائه خدما ت آموزشی به افراد دارای اختلال یادگیری استفاده از فنون آموزشی مناسب در کلاس درس ویا همراه سازی مشاوره در کنار این فنون است.از انواع دیگرخدمات می توان به کلاس های ویژه پاره وقت ، تمام وقت ویا مدارس ویژه اشاره کرد. در حال حاضر در کشور ما این موضوع به ارائه خدمات در کلنیک های تخصصی محدود شده است .

6 ) متخصصان اختلالات یادگیری معتقدند هر نوع ارتباط دادن موضوع به بحث عقب ماندگی ذهنی مشکلات مربوط به اختلالات یادگیری را بیشتر خواهد کردو اگر هوش دانش آموز دارای اختلال یادگیری را به وسیله آزمون های معمول هوشبهر اندازه گرفته شود نتایج مایوس کننده ای خواهد داد.

 آزمون های تشخیصی اختلالات یادگیری ، آزمون هایی هنجار مرجع نیستند بلکه ملاک مرجع هستند.چراکه قصد آن ها نمره گذاری نیست.بلکه به دنبال عیب یابی وحل مشکل است .

7 ) با وجود اختلاف دید گاه در طبقه بندی اختلالات یادگیری ، متخصصان درمورد چند گروه اتفاق نظر دارند.

* اختلالات زبان گفتاری  * اختلالات زبان نوشتاری   *اختلالات خواندن  *اختلالات ریاضیات

شناختن جزئیات هر یک ازانواع اختلالات یادگیری نه تنها معلمان را با انواع مشکلات یادگیری آشنامی کند بلکه در کاربرد فنون و روش های آموزشی درک عمیق تری به آن ها می دهد .

8 )افراد دارای اختلالات یادگیری شبیه هم نیستند این افراد نه تنها از احاظ سبب شناسی متفاوتند بلکه در جزئیات مشکلات نیز تفاوت هایی دارند. مثلا دانش آموزی در درک مفاهیم پایه مشکل دارد .یکی در درک مسئله عاجز است و دیگری در محاسبه ناتوان است . درک این نکته در تشخیص نوع مشکل هر فرد بسیار مهم است .

9 ) برآورد دقیقی از تعداد دانش آموزان دارای اختلال یادگیری در ایران وجود ندارد و برآورد جهانی نیز متفاوت است .آگر برآورد رایج پنج درصد را در نظر بگیریم در کلاس 20 الی 40 نفره ، یک یا دو دانش آموز دارای اختلالات یادگیری در کلاس حضور دارد

10 )  اگر مداخلات درمانی روی افراددارای اختلال یادگیری دردوران کودکی کم ویا غیر موثر باشدممکن است این مشکل در دوران بزرگسالی نیز ادامه داشته باشد.با اتخاذ روشهای مناسب می توان اختلالات یادگیری را در حد رضایت بخشی کاهش داد.

11 )  هر گونه مداخلات درمانی و طراحی برنامه های ترمیمی به آموزش وتخصص ویژه ای نیاز دارد و معلمان و عوامل آموزشی مدرسه بایستی زیر نظر متخصص اختلالات یادگیری ارائه خدمت کنند.

12 ) مداخلات اولیه ای در سطح خانواده و مدرسه وجود دارد که نخستین مرحله از پیشگیر ی به حساب می آید. این مداخلات ازتوجه به عوامل خطر آفرین در دوران نوزادی و اوایل کودکی شروع و به جریان آموزشی در پیش دبستان و دبستان می رسد.

جامعیت و قوت برنامه های آموزشی نیز عامل پیشگیرانه مهمی است. اگر در سبب شناسی اختلالات یادگیری بر نارسایی آموزشی ، بیشتر متمرکز شویم ، می توانیم بگوییم آموزش های موثر وکارآمد در پیشگیری از اختلالات یادگیری نقش بسزایی خواهد داشت .

منبع : مجله رشد آموزش ابتدایی مهرماه 91    

/ 11 نظر / 57 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پویا

سلام دوست من وبلاگت خیلی خوبه خسته نباشید دوست من به شهر لی لی پود بیا تا بتونی سایتتو بیشتر به بقیه معرفی کنی دوست پیدا کنی مقاله یا اهنگ خودتو منتشر کنی چت کنی و خیلی کارهای دیگه یه سر به ما بزن... پشیمون نمیشی.شهر لی لی پود برای هر ایرانی

سارا یک وب گرد تنها

من یک وبگرد تنهام یه سایت دارم پر از وبلاگ نویس تو هم وبلاگ خوبی داری بیا وبلاگت را تو سایت من معرفی کن

پریسا

سلام به دوست خوبم.منم اومدم سر زدم. حتما بیا که کلی مطلب آپدیت کردم

دختر تنها

اگر وبلاگت را اینجوری ادامه بدی حتما موفق می شی من که خوشم اومد خصوصا مطلب اخرت را دوست داشتم به من هم یه سری بزن و ادرستو ثبت کن حتما موفق تر می شی !!! منتظرتم عزیزم دختر تنها یک وبلاگ نویس تنها

hasti

سلام [لبخند] آپــــــــم بیا [گل] -- راستی اگه عکس و والپیپر و پس زمینه خواستی بیا این سایتی که گذاشتم [گل] [قلب] [بدرود] [بدرود]

نگار

سلام عزیزم خوبی ؟ وبلاگ خیلی قشنگی داری ... دوست داری واقعا از همین وبلاگت کسب در آمد داشته باشی ؟ بیا تو این سایت عضوشو www.adsgroup.ir اینم لینک مستقیم واسه ثبت نام http://adsgroup.ir/partner/Signup.asp یدونه فروشگاه بهت میده ازش پولدار میشی اینم نمونهای فروشگاهش shop.adsgroup.ir eshop.adsgroup.ir

متین

سلام دوست خوبم وبلاگت خیلی باحاله مطالب بسیار جالبی داری ما هم یه سایت تو زیمنه موسیقی و فیلم داریم اگر دوست داشتی یه سری هم به ما بزن موفق باشی . www.Melodyhaa.com

پیام خصوصی

سلام دوست داری آمار سایتت بیش از 20,000 نفر بشه؟!! برای اعضای رایگان بین 20 تا 50 هزار بازدید کننده (رایگان) حداکثر ظرفیت 5 میلیون بازدید ( هزینه دارد) شیوه جدید بصورت پاپ آپ و روش های دیگر با بیش از 3 سال سابقه http://gilmail.ir/1.php افزایش رنک گوگل و بازدید کننده

پریسا

سلام, یارانه های عید هم اعلام شد,خبرهای جدید رو می تونی توی سایتم بخونی. راستی عید شما هم مبارک پیشاپیش

سیاوش

همکار گرامی خدا قوت امید وارم درتمامی مراحل زندگی به حول قوه الهی موفق و پیروز باشید ممنون از مطالب جالبتون واقعا مفید هستند.