راه های افزایش هوش فرزندان

تحقیقات نشان داده است که در سن هشت سالگی 80 در صد و  در سن سیزده سالگی 92 در صد ا زهوش انسان رشد می یابدو برخی معتقدند که این رشد بین سنین پانزده تا هفده سالگی کامل می شود .

اگر چه بعد از شش سالگی نمی توان کار زیادی برای پیشرفت هوش کودک انجام داد، اما این حقیقت که هنوز امکان وجود  داشتن مقدار پیشرفت در این زمینه، باعث علاقه شدید پدر و مادر برای  از دست ندادن فرصت باقیمانده می شود. و بطور جدی دنبال یافتن راه هایی برای تقویت هوش فرزندانشان و موفقیت آنها در مدرسه هستند. در اینجا به چند راهکار برای افزایش هوش و موفقیت فرزندانتان در مدرسه از کتاب «آزمون هوش » نوشته مارتین لوتر جو هان ، ترجمهفرزانه زنبقی را  می آورم.

1-      تسلط بر زبان

موفقیت در مدرسه تا حد زیادی به توانایی کودک در بیان منظورش خصوصا به طور شفاهی ، بستگی دارد. برای فرزندان خود موقعیت صحبت کردن مخصوصا در جمع و حضور میهمانتان را فراهم آورید.

 اگر کودکتان را طوری با آورده اید که منظورش را واضح و آشکار بیان کند. او را تشویق کنید کلمات گوناگون را بکار گیرد. اگر به تلفظ صحیح کلمات د رخانه پافشاره کرده اید  در واقع ابزار مهم موفقیت در مدرسه را در اختیارش قرار داده اید.

2-      موفقیت در مدرسه

هنوز هم برخی معلمان عقیده دارند موفقیت دانش آموزان در یادگیری مطالب درسی را با نمره بسنجند.اگر چه سیستم نمره دهی فضای آموزش را جدی کرده و مدرسه و درس را از حالت لوس بودن خارج می کند اما این سیستم تصویر درستی از قابلیت های دانش آموزان را در اختیار قرار نمی دهد.

در محیط بی انگیزه وبدون رقابت  بین دانش آموزان و  کسل و بی روح چنین فضایی لازم است اولیا دانش آموزان با پیگیری مرتب وضعیت تحصیلی و کمک به حل برخی مشکلات درسی فرزندانشان باید به کمک آنها بیایند. از سرزنش کردن کودکانشان جدا خودداری کنند. برای پیشرفت  کودکشان ، هر چندکم و جزئی او را بدور از افراط و تفریط مورد تشویق قرار دهند و حتی می توانند در صورت لزوم و صلاحدید معلم فرزندشان ، او را از طریق مدرسه نیز مورد تشویق قرار دهند.

3-      توان انجام کار

پیشرفت کودک به عوامل زیادی بستگی دارد. استرس و اضطراب و ترس ازشکست و سرزنش و تنبیه می تواند توانایی اورا به طور قابل ملاحظه ای کاهش دهد و کودکتان را دروغگو وبهانه گیر و توجیه گر بار بیاورد.

برای پیشرفت در هر کاری ، لازم است خواسته هایمان را درک کنیم. اگر کوردک بدو ن هیچ تلاشی به آنچه از او خواسته اید برسد خواسته شما از او کم بوده است و او به خواسته کم شما اکتفا خواهد کرد و اگر  با زحمت زیاد به آنچه از او خواسته اید برسد و یا اصلا نرسد توقع شما فراتر از توانایی های او بوده است بنابراین اعتدال را رعایت کنید و با شناخت کامل از توانایی  های او انتظاراتتان راتعیین کنید.

عوامل زیر در بالا بردن توان انجام کار ، مفید و موثر هستند. آنها را در او تقویت کنید.

-          انگیزه و قدرت رویارویی با مشکلات را در او تقویت کنید و به او بیاموزید در حل مسائل ریاضی ترس را از خود دور کند و با انگیزه و امید به موفقیت در یافتن راه حل مسئله ، از رویا رویی با مسئله نترسد.

-          اتکا به نفس را در او تقویت کنید برای حل مسئله، سریع به معلم و هم گروهی ها مراجعه نکند بلکه با اتکا به توانایی های خود سعی در حل مشکل کند

-          علاقه به یادگیری  و به طور کلی خوش بینی را در او تقویت کنید .ثابت شده است  خوش بینی بچه ها را شاد و بشاش و پر انرژی خواهد کرد و یاس و نا امیدی را عامل بازدارنده در کسب موفقیت هستند را از او دور خواهد کرد.

-          تشنگی برای کسب دانش ، انتظار بیش از حد از خود داشتن ، لذت موفقیت و لذت یادگیری انسان را در رسید ن به هدف مورد انتظار یاری خواهد کرد

4-      محیط

 

محیطی که در خانه برای تربیت فرزندانتان فراهم کرده اید در رشد هوش و موفقیت او در مدرسه موثر است .اگر می خواهید فرزندان با هوشی پرورش دهید ة هوش را هرف اصلی خود قرار ندهید . رشد سالم هوش ممکن است حاصل یک ارتباط خوب باشد.و توجه دلسوزانه شما ، اصل مهم این ارتباط است.فرزندانتان را پرسشگر پرورش دهید و از جواب دادن به سوالهای او خسته نباشید اگر چه سوالهای او ساده و تکراری  باشد . اگر کودک شما رفتار ی کرد که دلخواه شما نبود به جای تنبیه کردن سعی کنید با او صحبت کنید و مسئله را به او بفهمانید اما تنبیهات لازم راهم فراموش نکنید.

تشویقهای به جا و به موقع و متناسب با عملکرد خوب فرزندانتان ، به او اعتماد به نفس و احساس اطمینان خواهد داد. نقش والدین  و نفوذ آنها روی فرزندان را نمی شود نادیده گرفت. نفوذ والدین مخصوصا مادر ، توانایی فرزند را در برخوردهای اجتماعی و ارتباط با دیگران را تعیین می کند. .

یک مادر بیش از اندازه محافظه کار و نگران، مایع رشد اتکاء به نفس و احساس کمال در فرزندش می شود. از طرف دیگر مادر بسیار سهل گیر ، شخص بی قید پرورش می دهد.مادران بی رحم کودکان مهاجم پرورش می دهند.

مادر ایده آل ، یک مادر راهنمای دلسوز استکه با کودکش جدی رفتار می کند و او را با روحیه همکاری پرورش می دهد.

منبع: کتاب آزمون هوش - مارتین لوتر -ترجمه : فرزانه زنبقی

/ 0 نظر / 11 بازدید