سنگ کلیه و نوشابه

اگر چه مصرف مایعات زیاد معمولا منجر به جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه می شود اما محققان بیمارستان زنان بریگهام در شهر بوستون نسبت به مصرف نوشیدنی هایی که ممکن است با مضرات و منافعی همراه باشد هشدار می دهند. برای مثال : نوشیدن چای ، قهوه و آب پرتقال با خطر کمتر تشکیل سنگ کلیه همراه می باشند.

 از سوی دیگر ، دکتر گری کورهان ، پزشک محقق ارشد این تحقیق در گزارشی که ارائه شده است می گوید: « ما متوجه شده ایم که مصرف زیاد نوشیدنی های شیرین با شیوع بالای تشکیل سنگ های کلیه مرتبط می باشد»

 این تحقیق برای مدتی بیش از 8 سال است که بر روی 194 هزار نفر انجام شده است. از شرکت کنندگان در این تحقیق درباره وضعیت پزشکی ، سبک زندگی و دارو های مصرفی آنها پرسش به عمل آمده است. همچنین در هر چهار سال از رژیم غذایی آنها نیز اطلاعاتی کسب شده است.

محققان متوجه این نکته شده اندکه آندسته از اشخاصی که روزانه از نوشابه بیشتری استفاده می کردند23 درصد نسبت به آن دسته از اشخاصی که در هر هفته فقط یک بطری استفاده می کردند بیشتر در معرض تشکیل سنگ کلیه قرار داشتند. این تحقیق همچنین مشخص کرد که این واقعیت در مورد نوشیدنی های دیگری به غیر از نوشابه ها از جمله آب میوه ها نیز صادق است.

 دو متخصص دیگر نیز که در این زمینه صاحب نظر می باشند اعلام کرده اند که به دلایل بهداشتی بهتر است از مصرف نوشیدنی های شیرین شده اجتناب ورزید.

به گفته دکتر مایکل پالیز، دانشیار بخش اورولوژی دانشکده پزشکی ایکان در مونت سینایی شهر نیویورک ، اگر گه  دلیل موصقی مبنی بر تشکیل سنگ کلیه آن هم به  علت استفاده از نوشابه ها وجود ندارد ، اما گزارش هایی علیه آنها در بروز بیماری های دیگری از جمله دیابت ، بیماریهای قلبی عروقی و چاقی  که آنها نیز به نوعی با تشکیل سنگ های کلیه بی ارتباط نمی باشند ، ارائه شده است.

 نانسی کوپرمن ، مدیر بخش سالمت عمومی در مرکز گریت نک شهر نیویورک است. او اظهار می دارد که : « بزرگسالان برای تامین آب بدن خود به 6 تا 8 فنجان آب در روز نیازمندند که تامین این میزان آب می تواند از بروز سنگ های کلیه ممانعت به عمل آورد. اگر آب مصرفی آنها نوشابه ها رانیز شامل شود باز هم می تواند منجر به کاهش تشکیل سنگ کلیه شود.»

 بنابراین سالم ترین راه برای تامین آب مورد نیاز بدن چیست؟  پالیز می گوید: « به طور کلی ، آب معمولی بهترین نوشیدنی است که علاوه بر تامین آب مورد نیاز بدن می تواند از تشکیل سنگ های کلیه نیز جلوگیری به عمل آورد»  با استفاده از این اطلاعات ، سنگ های کلیه باعث بروز بیماری در 20 درصد مردان و 10 درصد زنان آمریکایی می شود.

 منبع: webmed  ، مترجم : مهرداد معینی

 

/ 0 نظر / 45 بازدید